A salmonellák által okozott kórképek megnyilvánulhatnak:
- akut gastroenteritisben,
- bacteriaemiával járó lázas állapotban, szervi lokalizáció nélkül
- bacteriaemiában, szervi lokalizációval (septicaemia), -tünetmentes ürítésben.
Az akut gastroenteritisekben megnyilvánuló fertőzések egy része kontakt úton következik be és ily módon sporadikusan, az év egészében előfordulhat. Jelentősebb része azonban a salmonellákkal kontaminált ételek fogyasztását követően, egyidejűleg több embert, esetleg tömegeket érintve főleg a nyári hónapokban halmozódik.
A kontakt terjedésű fertőzésekben a klinikai tünetek kezdete elhúzódóbb, a lappangási idő 7 nap is lehet, míg ételfertőzésekben rövid, 6-48 órás lappangási idő után hirtelen kezdődnek.
Milyen panaszokat okoz?
A klinikai tünetek között hányinger, hányás, rossz közérzet, görcsös hasi fájdalom, vizes, alkalmanként véres, nyálkás hasmenés, láz, izomfájdalom lehetséges.
A betegek zöménél 38-39 °C-ig terjedő láz mérhető. A hasmenés jellege a napi 2-3 lazább széklettől a súlyos, profúz, napi 20-40 széklet ürítésig igen változó. A beteg általában 2-7 nap alatt felgyógyul, esetenként azonban hetekig is eltarthatnak a tünetek. Elhúzódó lázas állapot és hasmenés, komplikációra utalhat.
Bacteriaemiával járó lázas állapot, szervi lokalizáció nélkül (typhoid szindróma)
Átmeneti vagy tartós bacteriaemia előfordulhat a gastroenteritisszel egy időben vagy egyéb alapbetegségek kapcsán gastroenteriális tünetek nélkül. Felnőttekben 5-10%-ban, csecsemő- és gyermekkorban ennél jóval gyakrabban észlelik.
Tünetei: hirtelen kialakuló láz, rossz közérzet, fejfájás, enyhe meningeális tünetek. A diagnózist a Salmonella vérből történő kimutatása, a haemocultura pozitivitása igazolja.
Bacteriaemia szervi lokalizációval (septicaemia)
A salmonella-bacteriaemia kialakulása után a betegek mintegy 10%-ában napok, hónapok, esetleg évek múlva lokális gennyedés alakulhat ki. A kórkép létrejöttében igen nagy szerepe van a prediszponáló tényezőknek. Elsősorban súlyos alapbetegség miatti csökkent ellenállású betegekben fejlődik ki, de gyakori lehet a csecsemők, főleg a kora- és újszülöttek körében is.
A salmonella meningitis megfelelő, célzott kezelés ellenére is az újszülöttek igen súlyos, magas halálozással vagy maradványtünetekkel járó megbetegedése. A kórokozók különböző szervekben telepedhetnek meg (szív, tüdő, máj, lép, szem stb.)
Tünetmentes ürítés
Kialakulhat a fertőzést követően minden előzetes tünet nélkül is, létrejöttében a bejutott baktériumok kis száma, szerotípusa és a szervezet aktuális védekezőképessége játszik szerepet.
Csecsemőknél és gyermekeknél általában tovább tart, mint felnőtteknél. A megbetegedés akut szakában alkalmazott antibiotikus terápia megnyújthatja a tünetmentes Salmonella ürítés időtartamát.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?